Musikochdansfestival_Horisontell-01.png
Musikochdansfestival_Horisontell-01.png
 

Århundradets största musik- och dansfestival

Bland många guldklimpar har Åland en helt unik skatt.
Välkommen till Århundrades festival där Åland visar upp det mesta och det bästa av ålänningarnas fantastiska, kreativa egensinne.


Sett till antalet medverkande är det här den absolut största musik- och dansfesten som någonsin ordnats på Åland. Med över 30 olika akter visar Åland upp sin fantastiska topp och bredd inom musik och dans.


Åland 100-evenemanget ”Musik & Dans Festival” pågår under tre dagar (12–14.8) i Alandica kultur och kongress. Och finansieras av Ålands Landskapsregering som en del av firandet av Åland 100.

2

Körer

35

Band

40

Stilar

/ SCHema

12th

FREDAG

13th

LÖRDAG

14th

SÖNDAG

12:15-13:00
Välkomstmusik i Foajén 

12:00-16:00
Gitarrutställning- 100 Gitarrer (Konferens)

13:50-14:30/15:45-1
Rockstudio för unga musiker - Jamma och prova på med Jochum Juslin (Konferens) 

13:00-13:45
Whatclub (Auditoriet)

 

13:00-13:30

Stödföreningen Husbandet (Musiksal)

14:00-14:45
Johanna Grussner (Stora salen)

 

14:50-15:30

Caroline Furbacken (Stora salen)

17:15-18:00

Välkomstmusik i Foajén 

19:00-19:30
Robert Zetterqvist & Quasimondo (Storasalen)

 

19:45-20:15

Emilia Alm & Tilde Westergård (Auditoriet)

 

20:15-20:45

Camilla Heidenberg (Auditoriet) 

 

19:30-20:00

Overkligheten (Stora salen)

20:00-20:30

Emma E (Stora salen)

20:30-21:00

PAUS Med Havsmörker

20:50-21:30

Rap & Hiphop Show - Åländska MC med gäster (Auditoriet)

21:00-21:45

Peter Hägerstrand & Badhusepoken (Stora salen)

21:45-22:30

Lars-Eric Mattsson - The Outsider (Stora salen)

12:15-13:00
Mingel i foajén med Beppe

12:30-13:45
Dunderdans - Öppen Studio/Pröva på (Musiksal)

13:00-13:30
Barnshow med Buktalar Beppe (Auditoriet)

 

13:00-13:30

Folk 1 (foajen)

14:00-14:30
Dunderdans show (Stora salen)

 

14:30-15:00

Ålands Musikinstitut Dansshow (Stora salen)

 

14:40-15:20

Fredrik Mattsson och Ida Hellsten - Folkton 

16:00-16:15

 Dancing Queens - Isabelle Kotsev & Parva Pirzadeh (Stora salen)

16:15-16:30

100 Dansare på scen (Stora salen)

17:30-18:15

Välkomstmusik med Gölby Fiddlers i foajén

17:00-20:30

Utställning - Folkdräkter från olika kulturer (Konferens) 

18:00-18:30

Ronja Monto (Auditoriet)

19:00-19:45

Musik från olika kulturer (musiksal)

19:00-20:30

Visans vänner - Den åländska visskatten & Shanty Society Pommern - Åländska sjömanssånger (Auditoriet)

19:00-20:00

Folkmusik & Folkdans (Stora salen)

20:00-21:00

Michael Hancock (Stora salen)

17:15-18:00

Välkomstmusik i Foajén 

18:00-18:30
Unga Röster (Stora salen)

 

18:30-19:00

Hembygden (Stora salen)

19:00-20:00

Emanuele Ferrari, Andreas Nyberg & Ylva Nilsson(Stora salen) 

 

20:00-20:20

Dans med Hanna Kivioja (Stora salen)

21:00-22:30

Åland Goes Classic (Stora salen)

Musik & Dansfestival finansieras av Ålands Landskapsregering som en del av firandet av Åland 100.

Sponsor: Tack, Anders Wiklöf 

 

/kontakt

Tack för ditt meddelande! Vi återkommer så snart vi kan!

Adress

Blomstringevägen 12

22150, Jomala

info@zevents.ax

Kontakt Person
 

För mera information om evenemanget eller frågor vänligen kontakta: 

 Projektledare Zacharias Kalm

Tel: +358 (0) 40 77 12 456